Uutiset:

NCF - Nissan Club of Finland

Päävalikko

ilmastointi

Aloittaja timo909, tammikuu 21, 2013, 20:32:08

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

timo909

elikkä kyseessä olis p12 primera cvt automaatti -02 ilmastointi ongelma. ongelma on seuraava:eilen puhallin toimi normaalisti kun se oli mulla täysillä (5) mutta kun yritin pienentää puhallusta niin se ei pienene vaan puhaltaa täysillä.näytössä pykälät kyllä laskee mutta puhallus ei?, kokeilin ottaa akun kengät pois mutta ei auttanu, ja sitte otin ilmastoinnin sulakkeet irti ja laitoin takas mutta ei auttanu. mitäköhän seuraavaksi.

Mikki87

Puhalluksen etuvastus luultavasti hajonnut, niitä on jonkun verran noista menny.. Ja on kuulemma menny niitä ilmastoinnin ohjausboxejakin mutta itse en oo joutunu vielä yhtäkää sellasta vaihtamaa..

Tuo etuvastus löytyy kuljettajan jalkatilasta, muistaakseni näkyy liitin sielä puhallinkotelon kyljessä kun katsoo sinne kojelaudan alle..
Galant e52 1.8 -93 & Galan e33 2.0 GTI -89 & Almera N16 2.2Di -00 & Micra 1.0 -85

timo909

okei.sen pystyy varmaan vaihtamahan parkkipaikalla.ettei tarvi vissiin purkaa paljoa.:)

Mikki87

Joo kyllä sen muistaakseni pystyy vaihtamaa, melko ahtaat tilat sielä on sitä vaihtaa..

Hyvä lamppu, pieniä hylsyjä (muistaakseni oli 5 tai 6mm kannalla ne kiinnitysruuvit), jatkovarsia lyhyt ja pitkä pikku räikkään ja hyvät hermot niin niillä pärjää jo pitkälle..  :)
Galant e52 1.8 -93 & Galan e33 2.0 GTI -89 & Almera N16 2.2Di -00 & Micra 1.0 -85

timo909

okei. täytyy huomenna ruveta kattomaan pakkaases :D.kiitos neuvoista.