Uutiset:

NCF - 日産倶楽部フィンランド支部

Päävalikko

Nissan Sunny vm'89 ongelma

Aloittaja Kauhanen, marraskuu 20, 2010, 04:13:15

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Kauhanen

Terve, nyt olisi Nissanissa sellainen ongelma, että automaattiryyppy jumii? Jumii päälle, vaikka kone olisi lämmin. Kylmänä kun starttaa ja myöhemmin antaa pikkaisen kaasua, lähtee normaalisti pois. Mutta lämpimänä saattaa jumia ja kone ottaa sen mukaisesti kierroksia. Mikä voisi olla vikana?
-Nissan Sunny 3D 1,6 LX -89

VHi

Eikö edes kaasua rutkasti polkemalla sammu? Tuon automaattiryypyn sielunelämää en ole koskaan ymmärtänyt, elää ihan omaa elämäänsä. :D
K10 1.0 GL vm. 85 HTX-586 | Myytyjä: 1 x K11, 6 x K10

Kauhanen

Ei lähde pois päältä polettamalla kaasua, sehän tässä onkin.. :|
-Nissan Sunny 3D 1,6 LX -89

AnttiJL

Mulla on nyt sama ongelma, biili kuluttaa yli 10L/100km...
Eli kun auton starttaa autom.ryyppy antaa lisää kierroksia ja sen saattaa saada pois polkasemalla hieman kaasua. Sitten myöhemmin liikennevaloissa huomaan että kone ottaa kierroksia ihan tosissaan ja pakokaasuakin lykkää niin ettei taakseen nää. Kaasun polkeminen (ihan millä tavalla tahansa) ei poista ilmiötä. On tuo kai sitten se autom.ryypyn jumiutuminen. Onko kellään vinkkiä?

take

Mulla vastaavaa ongelmaa tekee oikein kovilla pakkasilla lähinnä se kun ajoviima jäähdyttää niin sen lämmitysvastuksen teho ei riitä. Ajon jälkeen kun pysähtyy niin kierrokset on hetken korkealla ja ~15-30sek päästä kaasua painamalla tasaantuu. Kaupunkiajossa kyllä toiminu muuten  mutta joskus ehkä vähän turhan pitkän tahtoo olla päällä. Omassa vika johtuu siitä että on vähän huonossa kunnossa se lämmitysvastus. Onhan näitä ryypyn säätöohjeita foorumille kirjoiteltu, mutta haku ei tuntunut löytävän.
Vianetsintä:
Käynnistä auto. Irrota ilmanputsarin koppa ja mittaa yleismittarilla ryypyn muovikoppaan tuleva jännite. Yli 13V pitäisi tulla.
Tarkasta kierrokset. 2000-2500 on oikein. Säädä tarvittaessa. Säätöruuvi löytyy kaasuvivustosta liki kaasuläppää.
Tarkasta ryypyn kotelon asento. Kotelossa oleva viiva joka näyttää saumalta pitäisi osoittaa keskimmäiseen viivaan kaasarin rungossa.
Sammuta auto. Mittaa vastusmittarilla ryypyn kotelon lämmitysvastus. Pitäisi olla 2,5-3 ohmia. 15-20 ohmin lukemillakin se vielä toimii mutta silloin esiintyy jo päälle jäämistä varsinkin kylmällä ilmalla.