Uutiset:

NCF - Suomen Nissan-kerho

Päävalikko

Nissan kincab reistailee

Aloittaja Tikkat3, maaliskuu 21, 2009, 15:14:29

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Tikkat3

Olis tommonen 89vuosmallin kingcab 2,4 bensa koneella. Ongelmana on pätkiminen, auton sammuilu liikkeelle lähdettäessä, moottori käy huonosti kun ajaa hiljaa ja meinaa sammua ja vielä lopuksi autosta kuuluu pieni pörpötys suuremmilla nopeuksilla kun moottori joutuu rasitukselle esim. mäessä.
Auto ei tee näitä vikoja koko ajan vaan välillä se toimii hienosti ja taas välillä kesken ajon tulee jotakin vikaa. Ja välillä alusta asti toimii huonosti. Suuremilla nopeuksilla auto on toiminut hyvin esim 80 ajettaessa, mutta hiljaa ajettaessa tulevat viat ilmi.
Samoihin aikoihin kun viat tulivat ilmi niin kattovalo lakkasi toimimasta elikkäs kun oven avaa niin valo syttyy. Nissaneissahan kaikki meinaa liittyä kaikkeen niin pitihän tämäkin nyt sanoa. :)

Patsy

Kertomus omasta bensa-87:sta, oli saman tuntuisia oireita. Katottiin virranjakaja, vaihettiin katkojan kärjet, tarkistettin kaasarin pinta ja polttoaineen saanti sekä mitattiin seokset, kunnossa olivat, tsekattiin sytkän ajoitus, ei ongelmaa. Tulpat näytti tosi hyviltä ammattilaisenkin mielestä...eipä löytynyt syytä korjaamolla röpötyksille. Täällä palstalaiset neuvoivat sen ainuan homman jonka ittekin osasin eli vaihdoin tulpat ja johdot - kaikki käyntihäiriöt loppu siihen paikkaan :) Joko olet sitä kokeillu?

Tikkat3

Ollaan kyllä vaihdettu tulpat ja johdot, puola ja puolanjohto, bensan suodatin, katkojan kärjet, jakajankansi ja kaasaria syynätty, ajotukset on kohillaa. Mutta ei pelaa vielläkään.