Uutiset:

NCF - Suomen Nissan-kerho

Päävalikko

vanette gargo2,3

Aloittaja jv2212, maaliskuu 16, 2009, 12:33:26

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

jv2212

Mistä mahtaa johtua kilinä ja kolina kun käynnistän auton kylmänä,ääni häviää hetken kuluttua ja tämä tapahtuu vain päivän ensimmäisellä käynistys kerralla,muilla kerroilla auto käynnistyy ilman näitä ääniä,sisältä kuunneltuna ääni muistutta löysää kettinkiä joka laahaa johonkin.

Tare

Jakopään hydraulisesta ketjunkiristimestä on yön aikana paineet hävinneet ja ketju pääsee löystymään sen verran, että kilkattaa muihin laahaimiin l. ohjureihin ja myös venttiilikoneistosta on öljy ja -paineet pois.
Huom. puh. 050-5943260 
"Hubbis KM910RG L26T"

BA

Paitsi että vaneten pitäs olla hihnakoneella! :P

Tare

LainaaPaitsi että vaneten pitäs olla hihnakoneella! :P

No sitten venttiilikoneistosta puuttuu öljynpaine, jolloin venttiilit rallattaa.

Mutta, joka tapauksessa ääni on kiinni öljynpaineesta, joka ajaa välykset kiinni, jolloin ääni hiljenee. Takaiskuventtiilillä varustetulla öljynsuodattimella saadaan rallatus aikaa pienennettyä, jos ei poistettua.
Huom. puh. 050-5943260 
"Hubbis KM910RG L26T"